Ciekawostki o butach to kopalnia wiedzy o modzie i obyczajach. Pierwsze buty ze zwierzęcej skóry i drewna powstały najprawdopodobniej 8 tys. lat temu. Zaś historia butów na platformach oraz obcasach sięga czasów starożytnego Egiptu.
Co ciekawego można powiedzieć o butach na obcasach?
Ciekawostki o butach na obcasach mogą wręcz szokować. Karierę obcasów od początku napędzały dwa czynniki – funkcjonalność i dobre samopoczucie osoby, która je nosiła.
Mało kto wie, że pierwotnie obuwie na podwyższeniach było przeznaczone dla mężczyzn. Sandały uzbrojone w drewniane platformy były oznaką wysokiego statusu społecznego. Miały też funkcję praktyczną – nosili je rzeźnicy, by unikać bezpośredniego kontaktu z brudnym podłożem. W Persji obcasy stosowano również z pobudek praktycznych. Persowie używali butów z wąskimi czubami i wygiętymi nieco skośnie obcasami, by zabezpieczyć stopę przed wysunięciem się ze strzemion podczas jazdy konnej. Dzięki obcasom można było swobodnie utrzymać lekko uniesioną pozycję w trakcie w strzelania z łuku w galopie. Podobną funkcję pełnią do dzisiaj obcasy w butach kowbojskich.
Ciekawostki o butach – im wyższe, tym lepsze
W średniowieczu obuwie na podwyższeniach stało się popularne nie tylko wśród mężczyzn, ale również kobiet. Platformy ułatwiały chodzenie po zanieczyszczonych śmieciami i ekskrementami uliczkach.
Wysokość podwyższeń sięgała nawet 76 cm! Takie wysokie pantofle noszono w pierwszej połowie XV w. Zaraz potem w Wenecji prawnie wprowadzono ograniczenie wysokości obcasów do trzech cali, czyli niecałych 8 cm. Jednak w praktyce przepis ten ignorowano. W XVIII w. obcas znów stał się symbolem dobrego urodzenia. Arystokraci francuscy zapożyczyli modę na buciki z obcasami od perskich emisariuszy. Obcas był sygnałem – mogę nosić wysokie pantofle, bo nie muszę pracować. W tym momencie zaczyna się historia obcasów jako trendu w modzie. Król Ludwik XIII zapoczątkował noszenie butów na czerwonych obcasach. Jego zdaniem im wyższe one były, tym lepiej podkreślały przynależność do odpowiednio wysokiej klasy społecznej.
W XVIII w. zaczęto projektować buty osobno dla kobiet i mężczyzn. Przykładano wagę do wyglądu obcasów, zdobień, kolorów, materiałów, itp. Moda na buty na obcasach trwa do dzisiaj. Ciekawe, czy projektanci wymyślą coś, czego jeszcze nie było w historii obuwia?